Każdy majsterkowicz, który choć raz próbował sam naprawiać lub ulepszać coś w domu, wie, że dobre narzędzia to podstawa sukcesu. Inaczej można tylko nabawić się frustracji, lub co gorsza – zamiast naprawić, zniszczyć coś. Jednym z takich narzędzi, które bardzo się przyda, aby profesjonalnie coś zamontować, nie niszcząc ściany jest wkrętarka.
Wkrętarka, tak naprawdę oznacza to samo co wiertarka, wiele z dostępnych na rynku wiertarek ma bowiem funkcję wkręcania. Przyjrzyjmy się tym narzędziom, ich budowie, funkcjom i wymaganiom.
Wiertarki w roli wkrętarek
Wiertarki to narzędzia zasilane elektryką, których przeznaczeniem jest wiercenie otworów w różnych powierzchniach. Dzisiejsze wiertarki bez problemu radzą sobie z drewnem, tworzywami sztucznymi, a nawet wydawałoby się tak twardymi powierzchniami jak metal, kamień czy beton. Ponadto, wiertarki, jak wspomniano wcześniej, mogą pełnić funkcję wkrętarki, czyli użyjemy ich do wkręcenie lub wykręcenia śruby czy wkręta, ale i to nie koniec możliwości wiertarek.
Dodatkowe zastosowania wiertarek
Jeśli posiadamy model uzupełniany o dodatkowe końcówki, dzięki nim będziemy mogli także coś oszlifować lub wypolerować, a nawet usunąć rdzę, użyć sprzętu jako frezarki, albo nawet wymieszać do odpowiedniej konsystencji zaprawę jaką przygotowujemy, bądź farby czy kleje. Tak więc kupując jedna dobrą wiertarkę, wyposażamy nasz warsztat tak naprawdę o kilka różnych urządzeń – wkrętarkę, mieszarkę, frezarkę, czy polerkę. A to wszystko w cenie niższej, niż gdybyśmy chcieli kupować każdy z tych przedmiotów osobno, poza tym, oszczędzamy wiele miejsca, co szczególnie ważne wydaje się osobom, które na swój ‘kącik majsterkowicza’ mają wydzielony tylko niewielki fragment garażu, lub mały zakątek w piwnicy.