Powszechnie spotykamy się z określeniami działka uzbrojona i nieuzbrojona, jednak czy wiemy, jak dokładnie je odróżnić i jakie warunki powinna spełniać działka, by uznać ją za uzbrojoną? Zapoznaj się z najważniejszymi poradami budowlanymi dla osób poszukujących działek pod budowę.
Działka uzbrojona
Określenie ‘media’ w przypadku działki oznacza dostępność wody, energii elektrycznej, gazu, kanalizacji i… drogi, która jest wraz z energią elektryczną zaliczana do podstaw uzbrojenia działki.
Obecność tych dwóch mediów jest niezbędna, by móc na określonej działce zbudować dom. Uzbrojona działka ma umowy z poszczególnymi dostawcami, ale określeniem tym można opisać także działkę, w której sąsiedztwie znajdują się media i sieci, do których można się podłączyć. Działki uzbrojone mogą być znacznie droższe od nieuzbrojonych, ze względu na to, że budowa domu przebiega na nich sprawniej.
Działka nieuzbrojona
Czasem zdarzają się okazyjne oferty zakupu działki w niskiej cenie. Inwestorowi może wydawać się, że spotkało go wielkie szczęście, jednak kiedy okazuje się, że trzeba będzie przez kilkaset metrów przeprowadzić przyłącza danych mediów, koszt całej inwestycji znacząco wzrośnie, czasem nawet podwajając koszt zakupu. Dlatego też przed zakupem ziemi, należy sprawdzić dokładnie jakie są w danym miejscu techniczne warunki przyłączenia mediów. W niektórych przypadkach są istotne trudności w doprowadzeniu wody, prądu, czy kanalizacji.
Nawet osoby, które się uprą, by postawić tam dom, mogą stracić wiele czasu, energii i pieniędzy na uzbrojenie działki. Dlatego też czasem lepiej jest postawić na z pozoru nieco droższą, ale już uzbrojoną działkę, na której budowa nie będzie wymagać dodatkowych inwestycji.
Uzbrojenie działki budowlanej – czynności i formalności
Jeśli zdarzyło się nam kupić nieuzbrojoną działkę, powinniśmy udać się do instytucji zarządzających poszczególnymi sieciami.
Tam składa się wnioski o ich przyłączenie, o ile oczywiście jest to możliwe w danym miejscu. Żeby móc starać się o przyłączenie mediów, trzeba uregulować kwestie dotyczące własności działki, ponieważ niezbędnym elementem każdego wniosku jest akt notarialny bądź inny prawny tytuł umożliwiający dysponowanie gruntem. Innym elementem wniosku jest mapa. Jeśli chodzi o przyłączenie prądu, wniosek taki składa się do lokalnego zakładu energetyki. Jak przebiega podłączenie prądu, opisuje prawo energetyczne. Aby móc podłączyć prąd należy opłacić opłatę przyłączeniową, której wysokość ustala minister.
W przypadku gazu i kanalizacji proces wygląda podobnie, należy jedynie zorientować się, czy sieci te będą realizowane do miejsca, gdzie leży działka. Dopiero po wykonaniu tych formalności, może ruszyć budowa domu.